B43501B5227M62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43501B5227M62
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Height :
50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
730mOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Series :
B43501
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
10000 hours
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
1.54A
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
1.54A @ 100Hz
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Diameter :
25mm
Polarization :
Polar
Datasheets
B43501B5227M62
EPCOS (TDK) B43501B5227M62
B43501 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.54A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead