B43501B3477M82
Mfr.Part #
B43501B3477M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Impedance :
230mOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Snap in
Height :
50mm
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Diameter :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.44A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
385V
Ripple Current :
2.44A
Datasheets
B43501B3477M82
EPCOS (TDK) B43501B3477M82
B43501 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.44A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead