B43501B3227M007
Mfr.Part #
B43501B3227M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
20%
Packing Method :
Cardboard
Diameter :
30mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Reference Standard :
IEC60384-4
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
220μF
Length :
30mm
Voltage - Rated DC :
385V
Package / Case :
Aluminum
Number of Pins :
2
Termination :
Snap in
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
100Hz
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1.4A
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
0.84858mA
Datasheets
B43501B3227M007
EPCOS (TDK) B43501B3227M007
220μF Capacitor 20% Bulk 1.4A 10mm Aluminum