B43501B3227M002
Mfr.Part #
B43501B3227M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP
Stock
2
In Stock :
2
Impedance :
490mOhms
B43501
Number of Pins :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
30mm
Voltage - Rated DC :
385V
Voltage - Rated :
385V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 100Hz
Dissipation Factor :
0.15 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
1.4A
Max Operating Temperature :
85°C
Diameter :
30mm
Test Frequency :
100Hz
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Datasheets
B43501B3227M002
EPCOS (TDK) B43501B3227M002
B43501 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead