B43501B3157M000
Mfr.Part #
B43501B3157M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP
Stock
84
In Stock :
84
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
800 µm
Impedance :
710mOhms
Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Polarization :
Polar
Contact Plating :
Tin
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
440mOhm @ 100Hz
Factory Lead Time :
36 Weeks
Voltage - Rated DC :
385V
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
25mm
Voltage - Rated :
385V
Dissipation Factor :
0.15 %
Published :
2013
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
150µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
30mm
Test Frequency :
100Hz
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
1.04A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.04A @ 100Hz
Datasheets
B43501B3157M000
EPCOS (TDK) B43501B3157M000
B43501 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.04A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In