B43501A9687M67
Mfr.Part #
B43501A9687M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
680μF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.33A @ 100Hz
Diameter :
35mm
Ripple Current :
3.33A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
160mOhm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
400V
Series :
B43501
Height :
55mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Datasheets
B43501A9687M67
EPCOS (TDK) B43501A9687M67
B43501 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.33A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In