B43501A9187M60
Mfr.Part #
B43501A9187M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Factory Lead Time :
28 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
370mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
180µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.25A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Impedance :
590mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
10000 hours
Height :
30mm
Ripple Current :
1.25A
Datasheets
B43501A9187M60
EPCOS (TDK) B43501A9187M60
B43501 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In