B43501A5476M007
Mfr.Part #
B43501A5476M007
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Number of Pins :
2
Ripple Current :
510mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
22mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.82Ohm @ 100Hz
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
450V
Life (Hours) :
10000 hours
Dissipation Factor :
0.2 %
Voltage - Rated :
450V
Test Frequency :
100Hz
Min Operating Temperature :
-25°C
Length :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Impedance :
3.39Ohms
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
510mA @ 100Hz
Capacitance :
47μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43501A5476M007
B43501 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 510mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In