B43501A5397M
Mfr.Part #
B43501A5397M
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Capacitance :
390µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
450V
Leakage Current :
1.41042mA
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Surface Mount :
No
1 (Unlimited)
Length :
55mm
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 100Hz
Diameter :
30mm
Packing Method :
Cardboard
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
IEC60384-4
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
340mOhm @ 100Hz
Impedance :
410mOhm
Datasheets
B43501A5397M
EPCOS (TDK) B43501A5397M
B43501 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In