B43501A397M60
Mfr.Part #
B43501A397M60
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Voltage - Rated :
420V
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Capacitance :
390µF
Impedance :
410mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
340mOhm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
50mm
Ripple Current :
2.22A
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B43501A397M60
EPCOS (TDK) B43501A397M60
390μF Capacitor 20% 2.22A 10.0076mm Radial