B43501A3687M62
Mfr.Part #
B43501A3687M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 680UF 20% 385V SNAP
Ripple Current :
3.13A
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.13A @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
385V
Height :
50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
35mm
Capacitance :
680μF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Impedance :
160mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
B43501A3687M62
EPCOS (TDK) B43501A3687M62
B43501 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.13A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead