B43501A3567M87
Mfr.Part #
B43501A3567M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current :
2.82A
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.82A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Bulk
Height :
45mm
Capacitance :
560μF
Diameter :
35mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Impedance :
190mOhm
Voltage - Rated :
385V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43501A3567M87
EPCOS (TDK) B43501A3567M87
B43501 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.82A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In