B43501A1477M87
Mfr.Part #
B43501A1477M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
Capacitance :
470µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
340mOhm
Diameter :
22mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.81A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
160V
Ripple Current :
1.81A
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
10000 hours
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm @ 100Hz
Mount :
Through Hole
Series :
B43501
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
B43501A1477M87
B43501 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.81A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In