B43464B4228M000
Mfr.Part #
B43464B4228M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Tray
ESR (Equivalent Series Resistance) :
57mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
7.3A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.531Dia 64.30mm
Capacitance :
2200µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
B43464
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
3.217 81.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Impedance :
71mOhms
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43464B4228M000
B43464 2200μF Capacitor ±20% Tray Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals