B43458A9129M000
Mfr.Part #
B43458A9129M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
8.728 221.70mm
Termination :
Screw
Voltage - Rated :
400V
Length :
220.7mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Impedance :
9mOhms
Max Operating Temperature :
85°C
Life (Hours) :
12000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
31A @ 100Hz
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Series :
B43458
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
76.9mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
31.7mm
Ripple Current :
31A
Published :
Capacitance :
12000µF
Datasheets
B43458A9129M000
B43458 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 31A 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals