B43458A4398M000
Mfr.Part #
B43458A4398M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Lead Pitch :
28.5mm
Ripple Current :
12A
Capacitance :
3.9mF
Package / Case :
Aluminum
Terminal Shape :
Binding Post
Leakage Current :
5.91572mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
64.3mm
Tolerance :
20%
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
12000 hours
Termination :
Screw
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100Hz
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Packing Method :
Box
Mounting Feature :
Stud Mount
Voltage - Rated DC :
350V
Length :
105.7mm
Datasheets
B43458A4398M000
3.9mF Capacitor 20% 12A 28.5mm Aluminum