B43457D4228M000
Mfr.Part #
B43457D4228M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Lead Pitch :
22.2mm
Series :
B43457
Ripple Current :
7.1A
Max Operating Temperature :
85°C
Test Frequency :
100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
48mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
2.032Dia 51.60mm
Life (Hours) :
10000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
7.1A @ 100Hz
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
2200µF
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Impedance :
58mOhms
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Length :
105.7mm
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
51.6mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
B43457D4228M000
B43457 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.1A 2.032Dia 51.60mm -40°C~85°C Polar 22.2mm Radial, Can - Screw Terminals