B43457A9158M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43457A9158M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Lead Pitch :
22.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
6.2A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
Length :
105.7mm
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
93mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
10000 hours
Min Operating Temperature :
-25°C
Test Frequency :
100Hz
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Termination :
Screw
Series :
B43457
Diameter :
51.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Polarization :
Polar
Capacitance :
1500μF
Size / Dimension :
2.032Dia 51.60mm
Datasheets
B43457A9158M000
B43457 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.2A 2.032Dia 51.60mm -40°C~85°C Polar 22.2mm Radial, Can - Screw Terminals