B43457A5158M000
Mfr.Part #
B43457A5158M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1.5mF
Test Frequency :
100Hz
Terminal Shape :
Binding Post
Min Operating Temperature :
-25°C
Mounting Feature :
Stud Mount
Leakage Current :
3.61505mA
Package / Case :
Aluminum
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Surface Mount :
No
Life (Hours) :
10000 hours
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
5.8A
Diameter :
64.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Lead Pitch :
28.5mm
Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
450V
Length :
105.7mm
Termination :
Screw
Datasheets
B43457A5158M000
1.5mF Capacitor 20% 5.8A 28.5mm Aluminum