B43455D5108M000
Mfr.Part #
B43455D5108M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Package / Case :
Aluminum
Min Operating Temperature :
-25°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
450V
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Chassis Mount
Life (Hours) :
10000 hours
Capacitance :
1mF
Leakage Current :
2.72275mA
Diameter :
51.6mm
Height :
80.7mm
Ripple Current :
4.5A
Polarity :
POLARIZED
Lead Pitch :
22.2mm
Length :
80.7mm
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Screw
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Binding Post
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100Hz
Surface Mount :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
99mOhm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B43455D5108M000
1mF Capacitor 20% Bulk 4.5A 22.2mm Aluminum