B43455B9228M000
Mfr.Part #
B43455B9228M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Screw
Diameter :
51.6mm
Surface Mount :
No
Package / Case :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Binding Post
Min Operating Temperature :
-25°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
59mOhm
Length :
105.7mm
Test Frequency :
100Hz
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
400V
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
4.35169mA
Lead Pitch :
22.2mm
Ripple Current :
6.5A
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
Chassis Mount
Height :
105.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
2.2mF
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
10000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
B43455B9228M000
2.2mF Capacitor 20% Bulk 6.5A 22.2mm Aluminum