B43455B4478M000
Mfr.Part #
B43455B4478M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
10.2A @ 100Hz
Ripple Current :
10A
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Capacitance :
4700µF
Impedance :
30mOhms
Test Frequency :
100Hz
Lead Pitch :
31.7mm
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
76.9mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
350V
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100Hz
Series :
B43455
Polarization :
Polar
Length :
105.7mm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
10000 hours
Packaging :
Bulk
Termination :
Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
B43455B4478M000
B43455 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10A 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals