B43455B4129M3
Mfr.Part #
B43455B4129M3
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
22.5A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±20%
Impedance :
11mOhm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
8.728 221.70mm
Capacitance :
12000µF
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
B43455
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Screw
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43455B4129M3
B43455 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals