B43455A9478M7
Mfr.Part #
B43455A9478M7
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Mount :
Screw
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
B43455
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Capacitance :
4700µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
9.9A @ 100Hz
Impedance :
32mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Datasheets
B43455A9478M7
B43455 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals