B43455A4828M003
Mfr.Part #
B43455A4828M003
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Binding Post
Negative Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
350V
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Terminations :
2
Length :
144.5mm
Ripple Current :
15A
Capacitance :
8.2mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm
Diameter :
91mm
Polarity :
POLARIZED
Positive Tolerance :
20%
Life (Hours) :
10000 hours
Package / Case :
Aluminum
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Pitch :
31.7mm
Test Frequency :
100Hz
Mount :
Screw
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Bulk
Datasheets
B43455A4828M003
8.2mF Capacitor 15A 31.7mm Aluminum