B43455A4828M000
Mfr.Part #
B43455A4828M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
350V
Test Frequency :
100Hz
Pbfree Code :
yes
Diameter :
91mm
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
15A
Length :
144.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Binding Post
Polarity :
POLARIZED
Lead Pitch :
31.7mm
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
Chassis Mount
Package / Case :
Aluminum
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
8.2mF
Termination :
Screw
Leakage Current :
9.94977mA
Datasheets
B43455A4828M000
8.2mF Capacitor 20% 15A 31.7mm Aluminum