B43455A4608M000
Mfr.Part #
B43455A4608M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW
Capacitance :
6000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
12A @ 100Hz
Number of Terminations :
2
Series :
B43455
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Ripple Current :
12A
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
5.638 143.20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
31.7mm
Diameter :
76.9mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm @ 100Hz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Leakage Current :
7.99635mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Termination :
Screw
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Datasheets
B43455A4608M000
EPCOS (TDK) B43455A4608M000
B43455 6000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12A 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals