B43305G2128M62
Mfr.Part #
B43305G2128M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Ripple Current :
2.71A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.71A @ 100Hz
Height :
35mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1200μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Impedance :
150mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43305G2128M62
EPCOS (TDK) B43305G2128M62
B43305 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.71A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead