B43305G2128M60
Mfr.Part #
B43305G2128M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
150mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current :
2.71A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
2.71A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height :
35mm
Capacitance :
1200μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43305G2128M60
EPCOS (TDK) B43305G2128M60
B43305 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.71A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In