B43305F2158M62
Mfr.Part #
B43305F2158M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Bulk
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Impedance :
120mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
250V
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Capacitance :
1500μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
3.13A
Ripple Current @ Low Frequency :
3.13A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100Hz
Height :
40mm
Datasheets
B43305F2158M62
EPCOS (TDK) B43305F2158M62
B43305 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.13A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead