B43305E2827M82
Mfr.Part #
B43305E2827M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Height :
45mm
Impedance :
210mOhm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Diameter :
25mm
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.72A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.72A @ 100Hz
Capacitance :
820µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43305E2827M82
EPCOS (TDK) B43305E2827M82
B43305 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.72A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead