B43305B5277M67
Mfr.Part #
B43305B5277M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.62A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
270μF
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
25mm
Height :
40mm
Ripple Current :
1.62A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Impedance :
710mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43305B5277M67
EPCOS (TDK) B43305B5277M67
B43305 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.62A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In