B43305B5277M62
Mfr.Part #
B43305B5277M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
450V
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.62A @ 100Hz
Impedance :
710mOhm
Ripple Current :
1.62A
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Diameter :
25mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Height :
40mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
270μF
Datasheets
B43305B5277M62
EPCOS (TDK) B43305B5277M62
B43305 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.62A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead