B43305B2687M002
Mfr.Part #
B43305B2687M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dissipation Factor :
0.15 %
Type :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.13A @ 100Hz
Ripple Current :
2.13A
Test Frequency :
100Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Capacitance :
680μF
Lead Pitch :
10mm
Series :
B43305
Diameter :
25mm
Number of Pins :
3
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Snap in
Number of Terminations :
2
Through Hole
Leakage Current :
1.1805mA
Impedance :
260mOhm
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
B43305B2687M002
EPCOS (TDK) B43305B2687M002
B43305 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.13A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead