B43305B2567M80
Mfr.Part #
B43305B2567M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Diameter :
25mm
Polarity :
Capacitance :
560μF
Ripple Current :
1.93A
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
200V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Impedance :
310mOhms
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
230mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.93A @ 100Hz
Height :
30mm
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Datasheets
B43305B2567M80
EPCOS (TDK) B43305B2567M80
B43305 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.93A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In