B43305A5687M87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43305A5687M87
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
680μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
280mOhm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Termination :
Snap in
Series :
B43305
Ripple Current :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Height :
45mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
3A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
450V
Datasheets
B43305A5687M87
EPCOS (TDK) B43305A5687M87
B43305 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In