B43305A5277M62
Mfr.Part #
B43305A5277M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Impedance :
710mOhm
Ripple Current :
1.63A
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
50mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.63A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43305A5277M62
B43305 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.63A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead