B43305A2188M80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43305A2188M80
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
3.87A
Height :
45mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
B43305
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.87A @ 100Hz
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1800µF
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Impedance :
100MOhm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B43305A2188M80
EPCOS (TDK) B43305A2188M80
B43305 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.87A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In