B43254A1687M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43254A1687M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
22mm
Voltage - Rated :
160V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
42.0116mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
40mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Leakage Current :
0.98955mA
Tan Delta :
0.15
Ripple Current :
1.72A
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
680μF
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
B43254
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Datasheets
B43254A1687M
EPCOS (TDK) B43254A1687M
B43254 680μF Capacitor 20% 1.72A 10.0076mm Radial