B43252B1477M
Mfr.Part #
B43252B1477M
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
2.046A @ 20kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
160V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
B43252
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Tan Delta :
0.12
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Length :
25mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
470µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
25.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Leakage Current :
1.504mA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.32A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B43252B1477M
EPCOS (TDK) B43252B1477M
B43252 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.000Dia 25.40mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In