B43252B107M
Mfr.Part #
B43252B107M
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 100UF 20% 315V SNAP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Height :
20mm
Diameter :
25.4mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
315V
Series :
B43252
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Ripple Current :
550mA
Datasheets
B43252B107M
EPCOS (TDK) B43252B107M
B43252 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 550mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In