B43252A4127M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43252A4127M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
32.004mm
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
22mm
Termination :
Snap in
Capacitance :
120μF
Packing Method :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
B43252
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
20%
Height :
30mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.15
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
350V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-25°C
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
620mA
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.84mA
Datasheets
B43252A4127M
EPCOS (TDK) B43252A4127M
B43252 120μF Capacitor 20% 620mA 10.0076mm Radial