B43231G2227M
Mfr.Part #
B43231G2227M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
85°C
Tan Delta :
0.15
Ripple Current :
1.22A
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Height Seated (Max) :
21.9964mm
Package / Case :
Radial
Leakage Current :
1.1mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarity :
Polar
Height :
20mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
250V
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
Diameter :
30mm
Datasheets
B43231G2227M
EPCOS (TDK) B43231G2227M
B43231 220μF Capacitor 20% 1.22A 10.0076mm Radial