B43231F2477M
Mfr.Part #
B43231F2477M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Diameter :
25.4mm
Capacitance :
470µF
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Height :
35mm
Polarity :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
37.0078mm
Package / Case :
Radial
Leakage Current :
2.35mA
Voltage - Rated :
250V
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
1.96A
Tolerance :
20%
B43231
Tan Delta :
0.15
Datasheets
B43231F2477M
EPCOS (TDK) B43231F2477M
B43231 470μF Capacitor 20% 1.96A 10.0076mm Radial