B43231F2337M000
Mfr.Part #
B43231F2337M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Stock
12
In Stock :
12
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
30mm
Leakage Current :
1.65mA
Ripple Current :
1.56A
Ripple Current @ High Frequency :
2.418A @ 20kHz
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Voltage - Rated :
250V
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.000 Dia (25.40mm)
2
Polarization :
Polar
Test Frequency :
120Hz
Polarity :
NON-POLARIZED
Package / Case :
Aluminum
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
Lead Pitch :
10mm
Height - Seated (Max) :
1.260 (32.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
1.56A @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
2
Ratings :
Packaging :
Bulk
Diameter :
25.4mm
Voltage - Rated DC :
250V
Dissipation Factor :
0.15 %
Tolerance :
20%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
330µF
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
B43231F2337M000
EPCOS (TDK) B43231F2337M000
B43231 330μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 1.56A 1.000 Dia (25.40mm) -40°C ~ 85°C Polar 10mm Aluminum