B43231A6277M
Mfr.Part #
B43231A6277M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
B43231
Height :
45mm
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
Capacitance :
270μF
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
500V
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
46.99mm
Max Operating Temperature :
85°C
Tan Delta :
0.2
Packing Method :
Bulk
Diameter :
35mm
Leakage Current :
2.7mA
Min Operating Temperature :
-25°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.45A
Datasheets
B43231A6277M
EPCOS (TDK) B43231A6277M
B43231 270μF Capacitor 20% 1.45A 10.0076mm Radial