B43086A2476M
Mfr.Part #
B43086A2476M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
10000 hours
Leakage Current :
0.192mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Tan Delta :
0.15
Lead Pitch :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
47μF
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
600 µm
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
528mA
Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
B43086A2476M
EPCOS (TDK) B43086A2476M
47μF Capacitor 20% 528mA 5mm Radial