B43086A2336M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43086A2336M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Pitch :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
480mA
Lead Diameter :
600 µm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Leakage Current :
0.136mA
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Life (Hours) :
10000 hours
Tan Delta :
0.15
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Capacitance :
33μF
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
20%
Surface Mount :
No
Datasheets
B43086A2336M
EPCOS (TDK) B43086A2336M
33μF Capacitor 20% 480mA 5mm Radial