B41896W6106M
Mfr.Part #
B41896W6106M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
3500 hours
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
200mA
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
105°C
Leakage Current :
0.005mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13Ohm
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
8mm
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Bulk
Reference Standard :
IEC60384-4
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
11.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
3.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10μF
Datasheets
B41896W6106M
10μF Capacitor 20% 200mA 3.5mm Radial