B41896D5108M000
Mfr.Part #
B41896D5108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
ROHS3 Compliant
Length :
20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
1000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
215mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.28A @ 100kHz
Leakage Current :
0.25mA
Series :
B41896
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
16mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Surface Mount :
No
Radial, Can
Terminal Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Impedance :
34mOhm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Tan Delta :
0.17
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B41896D5108M000
EPCOS (TDK) B41896D5108M000
B41896 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can